EN İYİ KAT KALORİFERİ KAZANI NEDEN DEHA ?

PİSTON VE HELEZON BİRLİKTE AYNI KAZANDA !

Pistonlu bir kazanda mutlaka bir de kömür helezonu olması gerekir. Tek başına piston olan klasik modellerde stoker haznesinin tabanında ileri geri hareket eden bir piston bulunur. Bu piston ileri geri hareketi sırasında üzerinde bulunan kömürü kırar, ezer, bir kısmını toz haline getirir. Stoker deposuna dökülen ceviz kömür yanma haznesine ulaştığında küçülür ve bir kısmı toz haline gelir. Fan üflemesiyle beraber tozun bir kısmı yanmadan alttaki kül kovasına uçar. Yanmadan külle karışır fark edilmez. Toz haline gelen yakıt, kömür tanelerinin aralarını doldurarak havayla temasını azaltır. Yanma verimini düşürüp yakıttan daha az enerji elde edilmesini sağlar. Bu da toplamda kullanılan katı yakıt miktarını artırır.

-Kömürü bu şekilde kırmak için zorlanan sisteme yüksek elektrik gücü gerekir. Bunun için doğal olarak 1500 watt gücünde bol elektrik tüketen motorlar kullanılır. Aylık elektrik faturası ciddi anlamda yükselir. Ayrıca bu büyük motorlar çalışırken ve kömürü kırarken yüksek ses çıkarır. 

-Kömür beslemesi sırasında piston yuvası her defasında aynı miktarda açılır. Her besleme periyodunda aynı miktarda yakıt yüklenir. Yükleme periyodunda yüklenen yakıtın miktarını ayarlama imkanı yoktur. Büyük kömürün piston yuvasına düşmesi ve yüklenebilmesi için mecburen her seferinde büyük bir piston yuvası açılır ve bu yüzden büyük küçük her kömürü çok miktarda yükler. Bu durum aynı zamanda klasik model pistonlu kazanda pelet yakmayı imkansız hale getirir. Kömürü kırıp ezen bir sistem peleti talaş haline getirir.

-Sistem zorlanarak çalıştığı için kısa ömürlü olur bu yüzden en fazla 2-3 yıl garanti verilebilir.

Klasik model pistonlu kazanlardan tamamen farklı bir tasarıma sahip, en yeni modelimiz olan PİSTONLU-HELEZONLU stokerli kazanlarımızda 1 helezon ve 1 piston birlikte çalışarak istenen miktarda yakıtı kırmadan yükler. Rahat ve zorlanmadan çalışan bu yeni nesil pistonlu otomatik stoker sistemimizin hem helezonu hem pistonu 5 YIL GARANTİLİDİR. Bu sistem hem fındık (küçük) kömürü, hem ceviz (büyük) kömürü hem de pelet ve diğer yakıtları, istenen miktarda ve kırmadan yükleyip yakmaya olanak verir. 5 cm büyüklüğe kadar olan katı yakıtları yakabilirsiniz. Klasik model pistonlu kazanlarda 1500 WATT gücünde motor kullanılırken bu sistemin toplam motor gücü 500 WATT olarak gerçekleşir ve zorlanmadan çalışan motorlar da aynı şekilde 5 YIL GARANTİLİDİR. Yani elektrik tüketimi 1/3 oranında düşüktür. Devrim niteliğindeki bu eşi benzeri olmayan ürünümüz sektörün ulaştığı son teknolojiye imzasını atmıştır.

Stokerli (otomatik yüklemeli) kazanlarda kullanılan yakıtların geometrisi buğday ve benzeri hububat ürünlerinden farklı olduğu için katı yakıtlı kazanlarda kullanılan kömür yükleme helezonu hububat yüklemek için kullanılan helezonlardan farklı bir tasarıma sahip olmalıdır. 20 yılı aşkın süredir sorunsuz çalışan helezonlu kazanlarımızda fındık kömür ile birlikte ceviz kömür ve pelet yakmaya imkan veren, sıkışma olmadan kömürü yükleyebilen uzun ömürlü kömür helezonu kullanılmaktadır. Buğday helezonundan farklı olarak tasarlanmış kömür helezonumuz 5 YIL GARANTİLİDİR.